• Čeština (CZK)
  • Slovenština (EUR)
  • Blog

    Odborné články na témata jako outdoor, camping (kemping), lezení, technické inovace, testování produktů, články z oblasti lavinové prevence, zimní turistiky, ledo lezení.

    Stránka 1 z 6
    1 2 3 4 5 6 > >>

    Od tkaniček přes Blonďáka. Jak Michel Beal zjistil, že v padání je budoucnost

    Zatímco Patrick Berhault – horolezec par excellence – už zabředl do veselého rozhovoru s Michelem Bealem, stydlivý náctiletý mladík se zlatavou hřívou po ramena ještě nesměle postával u hlavních dveří a se sklopenou hlavou pozoroval, jak jeho bílé tenisky září na šedivé dlažbě prastaré továrny. „Micheli, někoho ti musím představit,“ stočil najednou k mladíkovi řeč Patrick Berhault, „zatím je mu teprve sedmnáct, ale věř mi, že brzy to bude ten nejlepší lezec na světě.“ V tu chvíli mladík vzhlédl od podlahy, plaše se usmál a když mu Michel Beal podával ruku, zarazila ho ta zvláštní jiskra v jeho očích: „Patrick Edlinger, těší mě“.

    Hazard: desítka, které předchází mentální úklid

    Hodnocení A5 v jazyce technického lezení znamená, že žádné z jištění nevydrží větší pád. Ten tím pádem může znamenat smrt prvolezce nebo i celého týmu. Prostě Hazard. Však taky nejtěžší hákovačka v Tatrách s názvem, který o charakteru výstupu ledasco napovídá, měla donedávna pouze dvě opakování. Při tom druhém v březnu 2013 potřebovali Ján Smoleň a Petr John na ty čtyři nebývale obtížné délky dva dny a celkem 19 hodin času. Potřetí letos zopakoval Hazard Jožo Krištoffy. Začal také technicky, ale to pro něj nebyl konečný cíl. Rozhodl se totiž vylézt celou linii volně – a to pouze po původním jištění z technického přelezu.

    Cassin, Codega a šest cepínů z konce světa

    Nejenže byli neustále na mušce protivníka skrytého kdovíkde. Bojovat tam nahoře v horách znamenalo mít se neustále ve střehu. Strmé srázy, sněhové bouře, burácení lavin. Tak Antonio Codega, kovář z Premany, obdržel po skončení první světové války od armády zvláštní zakázku.

    Háček vede. A tak se i starý pardál kousne

    Pět čtyřtisícovek za dva dny. To znamená vyhrabat se z vyhřáté deky v čase, kdy svět v údolí dřímá tím nejhlubším spánkem a snad jen několik vrávorajících jedinců hledá v ulicích cestu ze společnosti domů. Ve dvě hodiny ráno se musí snídaně do těla přece jen nasoukat malinko na sílu. Ale člověku se tráví o dost lépe s vědomím, že kvůli těm jeho vrcholům si s přípravou snídaně na tak hříšnou hodinu dala práci ta milá chatařka – a v údolním životě zdravotní sestra – Maria Anthamatten.

    Když na jednom cepínu pracuje celá vesnice

    Po letech strádání, kdy se hvízdání kulek a dělové rány zas a znova jako ozvěna vracely mezi štíty hor – kdy jim denně zela pod nohama hluboká propast a převisy sněhu se vzdouvaly nad jejich hlavami jako memento, že smrt může přijít odkudkoliv – po těch letech italské alpské jednotky už lépe věděly, jak se na další boje připravit. Oslovily tedy také Antonia Codegu, mladého kováře z Premany, a vyžádaly si u něj tři tisíce cepínů.

    Tři adepti na odznak: nevyspalí a zavěšení ve starých skobách

    Dva kluci a jedna holka (a aktuálně taky máma). V horách mají vylezené kde co – Cestu přes Rybu na Marmoladě, Walkerův pilíř v severní stěně Grandes Jorasses i žulové 7c spáry po vlastním. To by asi měli vědět o lezení první poslední. Nebo ne? Tahle trojice nedávno zvládla přijímačky, dostala se do tříletého vzdělávání horských vůdců a teď zjišťují, co vše o bezpečném pohybu v horách ještě nevěděli. V tomto článku se s vámi podělí o své AHA momenty. O věci, které nasadí brouka do hlavy i vám.