• Čeština (CZK)
 • Slovenština (EUR)
 • Blog
  Blog > > Když na jednom cepínu pracuje celá vesnice

  Když na jednom cepínu pracuje celá vesnice

  23. 06. 2023
  Po letech strádání, kdy se hvízdání kulek a dělové rány zas a znova jako ozvěna vracely mezi štíty hor – kdy jim denně zela pod nohama hluboká propast a převisy sněhu se vzdouvaly nad jejich hlavami jako memento, že smrt může přijít odkudkoliv – po těch letech italské alpské jednotky už lépe věděly, jak se na další boje připravit. Oslovily tedy také Antonia Codegu, mladého kováře z Premany, a vyžádaly si u něj tři tisíce cepínů.

  Prvních šest horolezeckých cepínů přitom Antonio Codega ukoval v dílně svého otce Nicoly teprve nedávno. Pracovat na nich navíc mohl teprve potom, co si splnil všechnu svou práci – až dokončil všechny ty nože, nůžky, kravské zvonce a ozdobné kování, které si objednali benátští gondoliéři. Toto byla jejich obživa. Cepíny jen mladické snění. Když ale těch šest Antonio v roce 1920 odvezl do Milána a nechal je vystavené v obchodě Brigatti, okamžitě se prodaly. A poštou brzy přišla skvělá zpráva: dalších pětadvacet cepínů pro Brigattiho.

  Když pak Antonia Codegu navštívil nahoře v Premaně úředník italských alpských jednotek, aby objednal ony tři tisíce cepínů, musely už jít kravské zvonce na čas stranou.

  Jeden ze třech tisíc cepínů vyrobených pro italské alpské jednotky.

  Jeden ze třech tisíc cepínů vyrobených pro italské alpské jednotky. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Costruzione Articoli Montagna Premana

  Tedy ve zkratce: C.A.M.P. Tato čtyři písmena visela nad dveřmi Antoniovy dílny, když jimi ve čtyřicátých letech opakovaně procházel Riccardo Cassin s nápady, jak horolezecké cepíny ještě vylepšit. Díky Codegově zručnosti a Cassinovu jménu se cepíny z Premany dostaly po druhé světové válce do centra pozornosti. A pak dokonce až na 7925 metrů vysoký vrchol Gasherbrumu IV – během expedice, kterou Cassin vedl v roce 1958.

  Jenže na konci šedesátých let, kdy už člověk mířil na Měsíc, horolezci stále používali cepíny s dřevěným topůrkem. V Premaně ale právě v tom roce 1969, kdy Neil Armstrong hlásil svůj velký krok pro lidstvo, udělali velký krok pro horolezce a vyrobili celosvětově první cepín s hliníkovým topůrkem. Lehký a mnohem pevnější než dosavadní. Pojmenovaný podle hory podobně zlomové – Cerro Torre.

  Historie značky C.A.M.P rovná se historii vývoje cepínů. Cepín Cerro Torre je ten třetí zleva. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Historie značky C.A.M.P rovná se historii vývoje cepínů. Cepín Cerro Torre je ten třetí zleva. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Chouinardovo léto

  „Od května do listopadu neočekávejte rychlé dodání,“ stálo v jednom z prvních katalogů Chouinard Equipment. Byly to právě ty měsíce, které Yvon Chouinard trávil na skalách a v horách po celém světě. Lezci si ale na jeho výrobky rádi počkali. On nad nimi totiž opravdu přemýšlel. Přepracoval třeba Salathého skoby a díky nim yosemitští lezci zvládli v 50. a 60. letech to, co zvládli. A během lezení ve Skotsku a francouzských Alpách studoval techniky lezení v ledu a následně přetvořil cepíny tak, že pohybovat se po ledu už neznamenalo jen stále dokola sekat stupy.

  Chouinard věřil, že když bude geometrie hrotu kompatibilní s obloukem švihu, bude cepín v ledu lépe držet. A měl pravdu. V roce 1966 mu první takový cepín vyrobili ve firmě Charlet a od roku 1969 už byly cepíny Chouinard Piolet omezeně dostupné i veřejnosti. V 70. letech se pak Yvon Chouinard potkal s bratry Codegovými – s Antoniovými syny – a na hlavice dalších cepínů, které Chouinard průběžně vylepšoval především změnami tvaru a počtu zubů, se v té době vedle sebe razilo následující: Chouinard – CAMP – Made in Premana.

  Cepín Chouinard Zero vyrobený v Premaně v roce 1985. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Cepín Chouinard Zero vyrobený v Premaně v roce 1985. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Costruzione Articoli Montagna Premana

  Už jen pár lidí dnes v Premaně vyrábí nože a ozdobné kování. Spousta lidí z dvoutisícové vesnice ale pořád má svou dílnu. Samozřejmě moderně vybavenou. Třeba CNC stroji, na kterých jedna z tamních rodin upravuje rukojeti cepínů. Nebo laserovou technologií. Tu si zase dva mladí kluci–běžci pořídili ke gravírování a vyřezávání přesných dílů z železných plátů. Právě takto – protože výroba v Premaně není koncentrovaná na jedno místo, ale je rozesetá po celé vesnici – vznikají ty vůbec nejlehčí cepíny na světě.

  Ultralehký cepín C.A.M.P. Corsa Race je výsledkem vývoje, který nastartoval už Antonio Codega, když v roce 1920 ukoval oněch šest prvních cepínů. Je výsledkem spolupráce se všemi těmi velkými jmény jako Riccardo Cassin, Tom Frost, Yvon Chouinard nebo Greg Lowe. A je také výsledkem kovářského umu, který se pod Monte Legnone předává už po staletí – z generace na generaci.

  185 gramů. Nikdo zatím nevyrobil lehčí cepín než lidé z Premany.

  Frézování reliéfu do topůrka pro snížení hmotnosti a pevnější úchop. Takto se rodí nejlehčí cepín na světě C.A.M.P. Corsa Race. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Frézování reliéfu do topůrka pro snížení hmotnosti a pevnější úchop. Takto se rodí nejlehčí cepín na světě C.A.M.P. Corsa Race. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Přenos loga C.A.M.P. na topůrko cepínu pomocí laserové technologie. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Přenos loga C.A.M.P. na topůrko cepínu pomocí laserové technologie. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Premana. Místo, kde odjakživa žijí kováři. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Premana. Místo, kde odjakživa žijí kováři. Foto: Ondra Vacek, Hanibal

  Nejlehčí cepíny z Premany

  K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak pracujeme s Vašimi osobními údaji naleznete v nastavení